неділя, 9 липня 2017 р.

Міні -  проект
   Розвиток зв`язного мовлення
  3 клас
Тема. Хліб -  всьому голова. Поділ тексту на речення.
Мета: формувати в учнів уміння ділити текст на речен­ня ;ставити потрібні розділові знаки в кінці речення; розширити й поглибити знання дітей про хліборобську працю, пояснити ланцюжок дороги хліба від поля до нашого столу;  роз­вивати мислення, увагу; виховувати повагу до хліба та людей праці, дбайливе ставлення до птахів.

ХІД УРОКУ
І. Організація класу.
Уже  дзвінок нам дав сигнал ,
І на урок він нас покликав,
А отже часу не втрачаймо,
Роботу швидше починаймо.
-         Успіх сьогоднішнього  уроку залежить від кожного з вас.
Учениця
Ми всі веселі та кмітливі,
Серйозні та не пустотливі,
Допитливі, цікаві, чемні,
В розмові з старшими приємні.
Ми всі любимо природу:
Турбуємось про чисту воду,
 Дерева, квіти доглядаємо,
Гілочок ми не ламаємо,
Про пташок ми взимку дбаємо.
II.      Повідомлення теми та мети уроку.
Сьогодні у нас незвичайний урок.
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну Природу, в країну чудову,
Що нас чекає — нам ще не відомо.
—      Сьогодні в нас, без сумніву, незвичайний урок.  Це урок – проект, кінцевим продуктом якого буде складання мозаїки.
-         Що таке мозаїка?
Працюючи над проектом  ми з вами складемо частинки мозаїки, які утворять картину-підсумок нашого уроку.
Девізом нашого уроку будуть такі слова:
Не просто слухати , а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Міркувати, фантазувати ,
Плідно працювати.
Роботу  здійснимо за планом :

 






 








III.     Повідомлення теми і мети уроку.
-        Сьогодні  ми проведемо урок розвитку зв’язного мовлення.
- За якою темою, ви дізнаєтеся , коли прослухаєте пісню.
Вона допоможе вам налаштуватися на урок і сподіваюся звеселить вас.
-     Слухайте уважно і скажіть про що співається в пісні?
-     Отже, сьогодні ми поговоримо про значення хліба для людини та будемо працювати з текстом.
Ми повинні навчитися  :
-     ділити текст  на речення;
-     ставити потрібні розділові знаки;
-     визначати частини тексту;
-     виділяти  аб­заци;
-     самостійно записувати їх.
Відкриваємо першу частину мозаїки під назвою « Пісня».
III.     Повторення та закріплення вивченого матеріалу.
1.     Актуалізаці опорних знань.
—      Ми багато говорили про цінність хліба. До своєї господи  запрошуємо  вас.
Запрошуємо вас до нашої господи на хліб та сіль, на слово щире, на бесіду мудру.
Господиня
Ми хлібом-сіллю друзів зустрічаєм.
Хай в світі буде більше в нас братів,
Хай в кожній хаті будуть короваї,
Щоб люд ніколи хліба не просив.
Господиня.
Ми — хліба творці, вороги пітьми,
І доки сонце живить наші мрії,
На рідній ниві будемо людьми.
Ми — хліборобський рід — Івана та Марії.
Розповідь вчителя
 Кожен з вас знає, що головний злак на землі — пшениця. Мабуть, тому й кажуть: хліб — усьому голова. Ніхто сьогодні не може  назвати імені тієї великої людини, яка винайшла хлібопечення, того, хто змолов зерно, виготовив борошно, а потім спік із тіста в гарячій печі запашний коровай чи паляницю.   Довгий і нелегкий шлях від пшеничного колоска до смачного короваю.
-     Ось ми і переглянемо  який шлях проходить хліб?
Відкриваємо другу  частинку  мозаїки під назвою « Ціна хліба».

Ще з давніх-давен наші земляки знали ціну хліба. Він ніколи не діставався легко. Шматок хліба для бідної людини був дорогоцінним скарбом. Різали хлібину ниткою, щоб не кришилась. Недарма кажуть «Найсмачніший хліб від свого мозоля» Про бережне ставлення до хліба складено багато оповідань, віршів, пісень, ребусів, кросвордів.
Зараз ми і виконаємо цікаві завдання і відкриємо наступну частину мозаїки.
1.     Скласти « Асоціативний кущ», вказуючи який хліб.
                                     Хліб

смачний свіжий   запашний гарячий добрий  м’який

2.     Розгадайте ребус і скажіть  професію.



3.       « Прислів 'я, загадки про хліб».
Ми також пропонуємо вам відгадати загадки та вписати відповіді в клітинки кросворду. У виділе­них клітинках ви знайдете слово, яке є ключовим .
1.     Хто це поле оре, сіє
Та й хліб збирає? (Хлібороб.)

Б

К



У
О
Б
Т
М
Х
Л
І
Б

Л
И
С
А

І
К
Т
Й

Б
И
О
Н

О



И

Р
О
б
2.       Як навколо об'їси,
Серединки не проси.
Ми такі гостинці:
Дірка в серединці.
        (Бублики.)
3.       Що сходить у діжі?
              (Тісто.)
4.       Де йшла сотня косарів.
Вийшло п'ять богатирів:
Косять, в'яжуть заодно
І молотять на зерно.  
               (Комбайни.)
Відкриваємо третю частину мозаїки під назвою
 « Цікаві завдання»».
Робота по групах
1 група
Гра «Продовжити і пояснити прислів’я»
Як хліб  буде, то й ….( усе буде).
2 група
Гра « Склади загадку»
Мене б’ють,ріжуть , товчуть, ріжуть, а я все терплю і добром плачу. ( Хліб)
3 група
-         Гра « З’єднай прислів’я» ( Завдання 2  с.12 )
 Хліб   - усьому голова.
 Без хліба немає обіда.
Хочеш їсти калачі   не сиди на печі.
4 група
Гра « Відгадай загадки» ( Завдання 1 с. 12)
Хвалить його кожен,
 Любить його кожен,
 І дня ми прожити
 Без нього не можем.
               (Хліб.)
У землю кидалося,
На сонечку вигрівалося,
На порох перетиралося,
*        У печі гартувалося -
Пахощів набиралося,
 А людям доставалося.
                 (Зерно.)
 — Молодці, ви правильно  виконали завдання.
Відкриваємо четверту  частину мозаїки під назвою
« Творчі завдання».
 Фізкультхвилинка.
(Фізкультхвилинка проходить у вигляді дитячої гри «Печу, печу хлібчик».)
Для проведення гри діти стають розірваним колом лицем до се­редини. Перед кожним — умовна піч, під руками ніби діжа з тістом, праворуч лопата. Діти співають: «Печу, печу хлібчик» ( виконують рухи)
Відкриваємо  п’яту частину мозаїки під назвою
« Фізкультпауза ».
2.     Робота в над текстом.
Виконаємо завдання 3 у зошиті.    
Прочитайте текст. Поділіть його на речення.
Люди сіють хліб. Щедро оспівана ця праця  людська. Зерно для людини і досі залишається земним дивом.  Воно безсмертне кинуте в землю стає колосом, наливається соками землі й сонця,красується, радує урожаєм . Нелегко дається хліб . Справжню ціну йому складають хлібороби.
         (М. Сингаівський)
-         Про що розповідається в тексті?
-         Хто сіє хліб? ( Люди сіють хліб)
-         Як оспівана людська праця?
-         Чим  для людини залишається зерно?
-         Який шлях воно проходить?
-         Як дається хліб?
-         Хто складає йому справжню ціну?
-         Скільки вийшло речень? ( 6 речень)
-         Поділіть текст на частини (зачин, основна частина, кінцівка).
-         Скільки речень у кожній частині? ( І ч. – 1,  ІІч. – 4 , ІІІ ч.-2)
-         Прочитайте зачин (основну частину, кінцівку).
-         Придумайте заголовок до кожної частини.
-         Придумайте заголовок до  тексту.
-         Який це тип тексту?
         Робота в зошиті.
Запишіть, поставте потрібні розділові знаки. Виділіть зачин, основну частину, кінцівку. Запишіть заголовок. Прочитайте.
1 і 2 група – самостійно,
3 і 4 група – під керівництвом вчителя.
 Виправте помилки (завдання 4).
3.      Перевірка самостійної роботи (3-4 учні читають текст).
Самоперевірка за зразком.
Відкриваємо шосту  частину мозаїки під назвою « Робота над текстом ».
3.     Інсценізація
1 група учнів підготувала  інсценізацію казки « Без труда нема плода».
-         Який висновок зробив вовк ? Чому?
Відкриваємо  сьому  частину мозаїки під назвою
« Інсценізація».
Четверта частинка мозаїки — «Кожну крихітку збережемо».
Учні виконували й дослідницьку роботу. Дізналися, скіль­ки щодня випікає шкільна їдальня хлібних виробів, скільки привозять хліба до місцевого магазину.
Сьогодні в шкільній їдальні випікають:
         булочки з маком ;
булочки з родзинками ;
пиріжки;
ватрушки ;
піцци.
Розповідь вчителя.
 Але інколи ми бачимо, що шматочки хліба валяються під йогами.  Я пропоную  пропонує: збирати кожну крихітку й годувати ними птахів.
Збираймо крихітки тільки з пшеничного хліба, а шматочки вису­шуймо.
Зберігаймо в коробці.
Нехай ця коробка стоїть поблизу годівнички, але в сухому місці, щоб у будь-яку мить ми змогли нагодувати птахів.
Відкриваємо  восьму  частину мозаїки під назвою « Кожну крихту збережемо».
Подивіться, яку картинку ми одержали.
Діти виготовили  різні годівнички, які сьогодні ми повісимо поблизу вікон нашого класу. Ми впевнені, що за наші турботи птахи віддячать навесні дзвінким співом.
IV. Підсумок уроку.
От і завершується наш урок. Пригадайте, з яких частинок склада­лася наша мозаїка.
·        Яка частинка вам сподобалася найбільше?
·        Яке завдання було найскладніше?
·        Правильно, діти, не можна сказати, що якесь завдання було більш цікавим, оскільки, ціни хліба немає!
Образу хліба вклонімося,
Високочолому сіятелеві землі.
Істинно, люди: живемо не хлібом єдиним.
Істинно так... коли маємо хліб на столі.
Бережіть хліб!!!


Немає коментарів:

Дописати коментар

                   УРОК - ТЕЛЕПЕРЕДАЧА "ЗДОРОВ'Я" Тема . Профілактика обмороження, перегрівання, сонячних опіків. Нада...